Danes je 8.5.2025

Input:

V SREDIŠČU: Odpis terjatev

6.5.2025, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 7 minut

2025.05.1.2 V SREDIŠČU: Odpis terjatev

Davčno, poslovno in računovodsko svetovanje Darko Bohte s.p., Erika Režek, davčna svetovalka

Pred tremi leti je podjetje prijavilo terjatve do kupca v prisilno poravnavo (popravek vrednosti terjatev ni bil narejen). Zamudili pa so prijavo v stečajni postopek, v katerem znašajo sredstva stečajnega dolžnika 1% priznanih terjatev. Zanima jih, ali je odpis terjatev davčno priznan.

Drugačna davčna obravnava vrednotenja terjatev je predpisana v 21. členu ZDDPO-2, ki obravnava tako prevrednotenje kakor tudi odpis terjatev hkrati. Odpis terjatev je davčno priznan odhodek v enem od naslednjih primerov:

- za vse priznane terjatve, ki jih je zavezanec prijavil v postopku prisilne poravnave oziroma stečajnem postopku;

- na podlagi neuspešno zaključenega izvršilnega postopka sodišča;

- brez sodnega postopka za poplačilo terjatev, če zavezanec dokaže, da bi stroški sodnega postopka presegli znesek poplačila terjatev oziroma če dokaže, da so bila opravljena vsa dejanja, ki bi jih opravil s skrbnostjo dober gospodarstvenik za dosego poplačila terjatev, oziroma da so nadaljnji pravni postopki ekonomsko neupravičeni.

Brez sodnega postopka je odpis terjatev za davčne namene možen le ob izpolnitvi enega izmed zgoraj naštetih pogojev (ali vseh hkrati). Terjatev tako lahko odpišemo, kadar lahko dokažemo, da bi stroški sodnega