Danes je 9.11.2024

Input:

Ur. l. RS 2126/2006, Zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin, z dne 31.3.2014

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne jamči odškodninsko ali kako drugače. Stanje predpisa na dan 1. 10. 2015 je povzeto po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve predpisa so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
ZAKON
O MNOŽIČNEM VREDNOTENJU NEPREMIČNIN
(ZMVN)
(poseg odločbe US o načinu izvrševanja tega zakona)



Zadnja sprememba
Številka
Veljavno od
Odločba o razveljavitvi Zakona o davku na nepremičnine in o ugotovitvi, da je Zakon o množičnem vrednotenju, kolikor se nanaša na množično vrednotenje nepremičnin zaradi obdavčevanja nepremičnin, v neskladju z Ustavo
832/2014
31.3.2014
1. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina zakona)
Ta zakon ureja ocenjevanje vrednosti (v nadaljnjem besedilu: vrednotenje) nepremičnin v Republiki Sloveniji na podlagi množičnega vrednotenja nepremičnin zaradi obdavčenja in drugih javnih namenov, določenih z zakonom.
2. člen
(predmet vrednotenja)
Po tem zakonu se vrednotijo nepremičnine, ki so evidentirane v registru nepremičnin, kot ga določajo predpisi o evidentiranju nepremičnin (v nadaljevanju: register nepremičnin).
3. člen
(vrednost nepremičnin)
Vrednost nepremičnin po tem zakonu je posplošena tržna vrednost (v nadaljnjem besedilu: vrednost), določena s postopki in metodami množičnega vrednotenja nepremičnin.
4. člen
(lastnik nepremičnine)
V tem zakonu se kot lastnik ali lastnica nepremičnine (v nadaljnjem besedilu: lastnik) šteje oseba, za katero se v registru nepremičnin vodi podatek o lastniku.
2. MNOŽIČNO VREDNOTENJE NEPREMIČNIN
5. člen
(obseg množičnega vrednotenja nepremičnin)
Množično vrednotenje nepremičnin zajema:
1.  postopek generalnega vrednotenja nepremičnin (v nadaljevanju: generalno vrednotenje) in
2.  postopek pripisa vrednosti k nepremičninam (v nadaljevanju: pripis vrednosti).
2.1 GENERALNO VREDNOTENJE
6. člen
(generalno vrednotenje)
Generalno vrednotenje je oblikovanje modelov vrednotenja nepremičnin, ugotavljanje indeksov cen nepremičnin in določanje indeksov vrednosti nepremičnin.
7. člen
(modeli vrednotenja nepremičnin)
(1)  Modeli vrednotenja nepremičnin opredeljujejo vpliv lastnosti nepremičnin na vrednost nepremičnin glede na ponudbo in povpraševanje na trgu nepremičnin.
(2)  Modeli vrednotenja nepremičnin se oblikujejo z metodami množičnega vrednotenja nepremičnin glede na ponudbo in povpraševanje na trgu nepremičnin v času generalnega vrednotenja nepremičnin. Modeli vrednotenja nepremičnin se preverijo najmanj vsaka štiri leta.
(3)  Za zemljišča se modeli vrednotenja oblikujejo glede na namensko rabo zemljišč, razen za pozidana zemljišča, za katera se modeli oblikujejo glede na dejansko rabo zemljišč.
(4)  Za stavbe in dele stavb se modeli vrednotenja oblikujejo glede na dejansko rabo stavb in delov stavb.
(5)  Namenska raba zemljišč je namenska raba, kot je določena v občinskih prostorskih aktih, v skladu s predpisi, ki urejajo prostorsko načrtovanje, razen za zemljišča za gradnjo stavb. Zemljišča za gradnjo stavb so zemljišča, na katerih je gradnja stavb dejansko možna in jih določi občina. Način določitve namenske rabe