Danes je 2.5.2024

Input:

Davčni vidik zelenega prehoda

2.10.2023, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

2023.10.1.1 Davčni vidik zelenega prehoda

Davčno, poslovno in računovodsko svetovanje Darko Bohte s.p.

Uveljavljanje olajšave za vlaganja v digitalni in zeleni prehod določata 55/c člen ZDDPO-2 in 65/a člen ZDoh-2. Davčna olajšava za zeleni in digitalni prehod je posebna olajšava, katere namen je spodbujati družbeno odgovorno ravnanje in trajnostne poslovne modele, ki so podnebno nevtralni. To pomeni, da se z davčno politiko oziroma davčnim ukrepom spodbuja družbeno in poslovno transformacijo, torej prehod iz tradicionalnih poslovnih modelov k poslovnim modelom, ki so trajnostno vzdržni. Navedena olajšava v širšem kontekstu zasleduje globalne cilje, vezane na digitalni in zeleni prehod, k uresničevanju katerih se je zavezala Slovenija.

Z novelo ZDDPO-2S in ZDoh-2Z se je določila nova olajšava za vlaganja v digitalno preobrazbo in zeleni prehod, ki se uporablja za davčna obdobja, ki se začnejo od vključno 1. januarja 2022. Olajšava je določena v višini 40 % zneska, ki predstavlja vlaganja v digitalno preobrazbo in zeleni prehod v tem obdobju. Za neizkoriščeni del olajšave zaradi negativne ali prenizke davčne osnove v davčnem obdobju vlaganja zavezanec davčne osnove ne more zmanjševati v naslednjih davčnih obdobjih po obdobju vlaganja.

Olajšava se izključuje z olajšavama za vlaganja v raziskave in razvoj in z olajšavo za investiranje. S tem je mišljeno izključevanje teh olajšav za isto sredstvo oziroma isto vlaganje. Zavezanec za isto vlaganje ne more uveljaviti dveh različnih olajšav za investiranje.

Olajšave se ne more uveljavljati za vlaganja v delu, ki je financiran iz sredstev proračunov samoupravnih lokalnih skupnosti, proračuna RS oziroma proračuna EU, če imajo ta sredstva naravo nepovratnih sredstev. Če so s temi nepovratnimi sredstvi vlaganja subvencionirana le delno, lahko izkoristi davčno olajšavo v delu, v katerem jih financira z lastnimi sredstvi, vključno s povratnimi