Danes je 25.12.2024

Input:

Davčni vidik izplačil dobička za tekoče leto in za prejšnja leta

3.4.2024, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 15 minut

2024.04.1.1 Davčni vidik izplačil dobička za tekoče leto in za prejšnja leta

Davčno, poslovno in računovodsko svetovanje Darko Bohte s.p.

ZGD-1 delitev dobička omenja v 8. poglavju, v katerem podrobno določa pojem in način oblikovanja bilančnega dobička ter njegovo računovodsko izkazovanje, pri posameznih gospodarskih družbah, pri čemer določa pravila glede delitve dobička.

ZGD-1 v zvezi z razdelitvijo dobička med družbenike določa, da:

- imajo družbeniki pravico do odločanja o uporabi bilančnega dobička (odločanje na skupščini in sprejetje ustreznega sklepa),

- imajo družbeniki pravico do deleža pri bilančnem dobičku, kakor je ta ugotovljen v letni bilanci, razen če družbena pogodba ne določa drugače, in

- se dobiček praviloma deli sorazmerno z višino poslovnih deležev, če družbena pogodba ne določa drugače.

ZGD-1 določa, da se dobiček praviloma deli sorazmerno z višino poslovnih deležev, vendar je tudi to določbo mogoče zaobiti z drugačno ureditvijo v družbeni pogodbi. Tako je mogoče določiti drugačna razmerja med družbeniki pri udeležbi na dobičku od siceršnjega razmerja med poslovnimi deleži, lahko se določi vrstni red poplačila dobička, določen družbenik je lahko upravičen do udeležbe pri dobičku pod posebnimi pogoji ipd. Dobiček se razdeli na podlagi sprejetega sklepa skupščine o delitvi dobička, ki mora vsebovati vse potrebne podatke o družbenikih, družbi, višini bilančnega dobička, namenjenega razdelitvi, in morebitno določilo, da se bilančni dobiček v določeni višini ne bo delil.

Določanje o delitvi dobička lastnikom se odvija na podlagi sklepa skupščine, ta pa mora vsebovati vse podatke o družbi, družbenikih, višini dobička, razdelitvi, rokih ipd.

Razdelitev dobička tretjim osebam

Delitev dobička družbe je pod določenimi pogoji možna tudi tretjim osebam (npr. delavcem, drugi družbi, fundaciji), vendar le po ustrezni pravni podlagi, kot so različne podjetniške pogodbe, klavzule v sami družbeni pogodbi ipd.

PIKTOGRAM: PRIMER

D.o.o. ima preneseni čisti dobiček iz prejšnjih let. Direktor bi rad del dobička razdelil med vodstvene delavce.

Iz obravnavanega primera je razvidno, da ne gre za razdelitev dobička družbenikom (lastnikom), niti za del plače za poslovno uspešnost, prav tako ne za udeležbo delavcev pri dobičku, temveč za razdelitev dobička tretjim osebam.

Ker so določbe ZGD-1 o delitvi dobička dispozitivne (jih je mogoče drugače urediti), se dobiček lahko deli tretjim osebam, če tako določa družbena pogodba in tako sklenejo tudi družbeniki s sklepom o delitvi dobička. Delavcem se lahko dobiček deli tudi na podlagi ZUDDob. Drugi subjekti (pravne ali fizične osebe, fundacije ipd.) so lahko udeleženi pri delitvi dobička konkretne družbe na podlagi ustrezne pogodbe med izplačevalcem (družbo) in prejemnikom dobička. ZGD-1 tako omogoča, da poslovodstvo konkretne družbe