Danes je 25.12.2024

Input:

Davčni učinki pri prodaji (dela) podjetja (2. del)

1.3.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 13 minut

2021.03.1.2 Davčni učinki pri prodaji (dela) podjetja (2. del)

Veronika Knavs, davčna svetovalka v Odvetniški pisarni Jadek & Pensa d.o.o.

V članku z naslovom Davčni učinki pri prodaji (dela) podjetja (1. del) smo povzeli davčne učinke prodaje dela podjetja, ki se izvede kot asset deal. Značilnosti tovrstne prodaje so, da se prodajajo sredstva, ki tvorijo samostojno celoto, pri tem pa ne gre za prodaje deležev v družbi. V tokratnem članku pa povzemamo učinke prodaje poslovnega deleža v družbi (»share deal«) ter oddelitve dela podjetja in kasnejše prodaje oddeljenega dela podjetja. Prodaja deležev v družbi ima lahko učinke iz naslova DDPO in kapitalskih dobičkov, posebno pozornost pa namenjamo učinkom s področja DDV, ki je pri tovrstnih transakcijah velikokrat zanemarjen. V nadaljevanju opozarjamo tudi na davčne posledice oddelitve in pojasnjujemo prednosti izvedbe transakcije kot davčno nevtralne.

Share deal – prodaja poslovnega deleža v družbi

V nadaljevanju so opisani davčni učinki share deala, ki so pomembni v primeru, ko prodajalec kupcu proda celotno družbo ali pa le del deleža v družbi.

Obdavčitev dobička iz naslova prodaje poslovnega deleža v družbi

Ko je predmet prodaje poslovni delež v družbi (ali delnice), je obdavčitev odvisna od statusa prodajalca.

Če delež prodaja fizična oseba, je le-ta obdavčena na podlagi kapitalskega dobička, ki ga pri tem doseže. Osnova za odmero davka se načeloma izračunava kot razlika med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi, zmanjšani za 1 % normiranih stroškov, in vrednostjo kapitala ob pridobitvi, zmanjšani za 1 % normiranih stroškov, vendar ne več kot znaša pozitivna davčna osnova (opomba 1). Splošna stopnja davka od leta 2019 znaša 27,5 % in se znižuje vsakih pet let imetništva kapitala – po 5 letih imetništva znaša 20 %, po 10 letih imetništva znaša 15 % in po 15 letih imetništva znaša 10 %. Če ima zavezanec delež v imetništvu dlje kot 20 let, se dohodnine od dohodka iz kapitala ne plačuje.

Davčni zavezanec mora napoved za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov oddati do 28. februarja leta, ki sledi letu odsvojitve deleža. Pri tem mora davčni zavezanec napoved oddati tudi, če je pri odsvojitvi dosegel izgubo. Napoved za odmero dohodnine od dobička iz odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov se lahko vloži pisno ali pa elektronsko preko sistema eDavki. V primeru, ko